Kompetence sociální a prosociální

Klíčovou kompetencí pedagogů při vzdělávání žáků ze sociokulturně odlišného prostředí je kompetence sociální, která zahrnuje hned několik aspektů. Pedagog by měl mít především otevřený postoj k odlišným kulturám, zvyklostem a hodnotám. Měl by být ochoten dozvědět se co nejvíce o svých žácích, jejich rodinném prostředí a původu (viz diagnostické kompetence učitele). To pomáhá k porozumění a vytváření podpůrného a respektujícího prostředí.

Důležitá je schopnost efektivní komunikace s žáky a jejich rodiči, což zahrnuje schopnost naslouchat, porozumět a interpretovat komunikaci ve správném kontextu. V souvislosti s tím je třeba zmínit nejen porozumění verbálním projevům, ale i neverbálním projevům.

Nejen pro efektivní komunikaci je důležité vyhledávání a respektování rozdílů. Pedagog by měl být schopen identifikovat a respektovat rozdíly mezi žáky ze sociokulturně odlišných prostředí, tedy různorodost hodnot, jazyků, způsobů myšlení a tradic. Tímto může předcházet a případně adekvátně řešit konflikty a nedorozumění, které se mohou objevit mezi žáky z různého prostředí. Tím, jak pomáhá tyto situace řešit, zároveň posiluje porozumění mezi žáky a podporuje inkluzivní klima třídy. Aby pedagog mohl naplnit všechny tyto aspekty, musí být schopen reflektovat vlastní postoje, předsudky a stereotypy, které mohou ovlivňovat jeho přístup k žákům ze sociokulturně odlišného prostředí.

Všechny zmíněné aspekty ovlivňující sociální kompetence pedagogů při vzdělávání žáků ze sociokulturně odlišného prostředí by měly vést k respektu rozdílů a vytváření interkulturního prostředí, ve kterém se budou všichni žáci cítit přijati, respektováni a podporováni. Takto pedagogové přispívají k porozumění a otevřenosti mezi žáky a k podpoře interkulturní společnosti.

Za zásadní prosociální kompetence pedagoga lze považovat empatii a respekt ke každému žákovi, a to bez ohledu na jeho sociokulturní pozadí. To zahrnuje používání různorodých vyučovacích metod a forem, které umožní všem žákům bez ohledu na jejich odlišnosti a znevýhodnění se aktivně zapojovat a rozvíjet své schopnosti v rámci výchovně-vzdělávacího procesu. Toto může pedagog podporovat prostřednictvím různých projektů, sdílení příběhů, zkušeností nebo diskuzí o kultuře a tradicích.

Tyto stránky vznikly v rámci projektu č. EHP-CZ-IN-2-003 Posílení kompetencí učitelů a dalších pedagogických pracovníků v oblasti začleňování žáků ze sociokulturně znevýhodněného prostředí řešeného v letech 2020–2023. Projekt byl podpořen z programu Vzdělávání Fondů EHP 2014–2021, které jsou financované Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.
Design webu HTML Codex